Şirketler İçin Blogların Avantajları Nelerdir?

Şirketler İçin Blogların Avantajları Nelerdir?

Şirketler İçin Blogların Avantajları Nelerdir?

Blog demek, aslında geçmiş dönemlerde defterde yazılan günlüğün modern hale dönüştürülmüş olmasıdır. Genelde de birçok kişi tarafından okunur mu diye düşünülür. Ancak günlük olarak güncel bilgilerin paylaşıldığı bir blog takip edilme performansını arttırmaktadır. Bu yüzden blog tutmanın önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Bloglar neden önemlidir?

  Blogların önemiyle ilgili birden fazla nedenden bahsedilmesi mümkündür. Özellikle kurumsal blog kullanımıyla marka, hizmet ya da ürün tanıtımı çok daha geniş kitlelere ulaşılmasını sağlamaktadır. Blogların önemine kısaca değinmek gerekirse :

– Günümüzde internet kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple, kullanıcıların bilgilere ulaşması kolay ve hızlı olmaktadır. Bununla ilgili; pazarlama, ekonomi, yemek ve şirketler konularıyla açılan blogların sahip olduğu dinamizm örnek gösterilebilir.

– Bloglar günümüzde marka ya da ürün tanıtımı için de kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde, yeniliklerin tanıtımında güçlü bir rol üstlenmektedir. Eğer ki blog kaliteli içeriklere ve doğru bilgilere sahipse, tanıtım ile ilgili son derece olumlu etkiler sağlamaktadır.

– Bloglar, kullanıcıları sıkmadan bilgi paylaşılan bir ortamdır. Pek çok sitede resmi yazı niteliğinde bilgiler verilebilmektedir. Bloglar ise bu atmosferin tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Resmiyetten uzak ve rahat bir anlatımla, büyük bir avantaj sağlanabilmektedir. Yani resmiyetten hoşlanmayanlar, bloglarda kendilerini özgür hissedebilirler.

– Her yeniliğin reklamı yapılmaktadır. Yeni bir firma, ürün veya firma çatısı altına yeni bir kişinin dahil olmasının haberi yapılabilmektedir. İşte şirket bloglarının samimi bir dille kullandıkları haberlerinde, aynı zamanda reklam da yapılmış olmaktadır. Bu gücün farkında olanlar ise, ciddi yatırımlar yaparak daha bilinçli hareket etmektedirler.

– Bloglarda kişiler, günlük yaşamda yaşanan olaylar veya deneyimler hakkında bilgileri paylaşırlar. Bu sayede edinilen tecrübeler, başkalarına da faydalanabileceği bilgiler sağlamaktadır.

– Kimi zaman bloglar, fısıltı gazetesi olarak adlandırılır. Artık günümüzde blog açmak ve içerik yazmak geçmiş dönemlere göre daha kolay olduğundan dolayı, bilgiler de fısıltı gazetesi gibi çok daha hızlı bir şekilde oldukça fazla kişiye ulaşabilmektedir.

– Geçmiş dönemlerde blog açmak için biraz daha teknik bilgiye ihtiyaç duyulabilirdi. Fakat şimdilerde blog açmak son derece kolay olduğu için, detay bilmeye gerek yoktur. Kodlama yapılmasına gerek kalmadan, fazla bir zaman harcanmadan ve bütçe ayırmaya gerek duyulmadan internet üzerindeki formatlarla rahatlıkla oluşturulabilmektedir.

– Bloglarda fikirler sunulabilir, hatta bu fikirler hakkına başka kişilerle diyalog kurulabilir. Bu sayede kişiler kendi markalarını da oluşturabilir.

– Bloglar aynı zamanda yönlendirme araçlarıdır. Bu da şu demek oluyor; sayısı azımsanmayacak kadar fazla olan kişilerin blog okumayı tercih ettiği düşünülürse, blogdaki yazılar içerisinde paylaşılan linkler sayesinde sitelere yönlendirme yapılabilmektedir. İşte bu sebeple de şirketler için blog, kişileri kurumsal sitelerine yönlendirme yöntemidir.

Kurumsal bloglar şirketlerde nasıl kullanılabilir?

  Yazı yazmak zahmetli ve zor bir iştir. Bu yüzden yoğun bir iş temposu içerisinde çalışanlardan bir de yazmalarını istemek zorlayıcı olabilir. Ancak bloglar için faaliyetlerin keyifli hale dönüştürülmesi, sevilerek yapılmasına yönlendirme olacaktır. Aynı zamanda sosyalleşme aracı olarak da görülecektir. Örneğin; şirket içerisindeki kulüp etkinliklerinin burada paylaşılması sağlanabilir. Özel günlerle ilgili kutlama yazılarının paylaşılması da, olumlu yönde etki oluşturabilir. Şirket içerisinde yazılan bloglar için küçük jestlerde sunulabilir, böylelikle kişiler yazmaya teşvik edilmiş olunur. Sunulacak olan jestler ya da sürprizlerin maliyetli olması da gerekmez, önemli olan kişilere ya da kişilerin yazdıklarına değer verildiğinin gösterilmesi yeterlidir.

Raşit Doğan

Dijital Pazarlama üzerine yazar konuşur. Markaların sosyal medya hesaplarını yönetir,tavsiye verir. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu.

Son Yazılar