Şirketim için hangi sosyal medya ağlarını kullanmalıyım?

Şirketim için hangi sosyal medya ağlarını kullanmalıyım?

Sosyal ağlar hayatımıza girdiğinden beri onlarla yatar onlarla kalkar hale geldik. Ee durum böyle olunca şirketler için de bir çok fırsat doğdu.

Şirketlerin hangi sosyal ağlarda varlık göstermelerine karar vermek  bazen  zor olabiliyor. Ben de şirketlerin bu kararı verirken biraz daha işlerini kolaylaştırmak  için sizlere  bir kaç ip ucu vermeye çalışacağım.

Her sosyal ağın kendine özgü özellikleri var. Bu yüzden bütün sosyal ağlarda olmak zorundayız gibi bir hataya düşmemelisiniz. Öncellikle kullanıcı dostu bir web sayfanızın olduğundan emin olmalısınız. Unutmayın şirket web siteniz imajınızdır! Web sitenizi kullanılabilir hale getirdikten sonra kendinize online topluluklar oluşturmalısınız.  Peki bu toplulukları hangi sosyal ağlarda oluşturmanız gerekiyor ? Sizler için kendinize sormanız gereken 3 soru çıkardım. Gelin bunlara beraber cevap verelim.

Kaynaklarımız neler  ?

Sosyal ağlar tahmin ettiğinizden daha fazla varktinizi alabilir. Planlama,içerik oluşturma, sonuçları analiz etme vs bunlar gerçekten zaman alan işlerdir. Facebook’ta bir post paylaşmak çok basit görünebilir. Fakat günde bir kaç kez tweet atmak, Pinterest için görsel içerik  oluşturmak, İnstagram için fotoğraf çekmek,Youtube videoları hazırlamak ve takipçilerinize cevap vermek de işin içine girince işler biraz değişebiliyor…

İçeriklerinizi sosyal ağlara göre farklı farklı hazırlamalısınız.  Her yiğidin bir yogurt yiyişi vardır unutmayın! Paylaşacağınız postları takipçilerinizi analiz ederek en aktif oldukları zamanda paylaşmalısınız. Eğer gerçekten bunları yapamayacağınızı düşünüyorsanız ya profesyonel destek alın ya da böyle bir işe hiç girişmeyin.

İşim ve hedeflerim doğrultusunda mı ?

Takipçilerinizle etkileşiminizi artırmak istiyor musunuz  ? Twitter’ı deneyin. Web siteniz için iyi bir konumlandırma mı istiyorsunuz ?  O zaman Google+ hesabı açın.  Haberlerinizin görünürlüğünü artırmak mı istiyorsunuz?  Facebook size göre.

Yukarda da dediğim gibi her sosyal ağın kendine göre özellikleri var.  İşletmeniz için size hangisi uygunsa onu kullanın.

Müşterileriniz nerede?

Hedef kitlesine hitap  etmeyi, dönüşümleri artırmayı, bu dönüşümlerden gelir elde etmeyi kim istemez ki? Bu yüzden bu soru çok önemli. Müşterilerinizin hangi sosyal ağlarda olduğunu bilmek zorundasınız!

Peki bunu nasıl öğrenebilirim ?

-Müşterilerinizin genel demografik bilgilerini çıkararak işe başlayabilirsiniz.

-Bu bilgileri kullanarak bir kaç araştırma ile hangi kişilerin hangi sosyal medya araçlarını daha sık kullandıklarını bulabilirsiniz.

-Hali hazırda olan müşterilerinize anket uygulayabilirsiniz.

-Ya da bu işi profesyonel ellere bırakırsınız.

Sosyal Medya yönetimi ile ilgili diğer yazılarıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda şirketlerin hangi sosyal medya  ağlarını seçmelerine yardımcı olmak için nacizane önerilerde bulunmaya çalıştım.  Danışmak istediğiniz bir konu olursa bana her zaman iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Raşit Doğan

Dijital Pazarlama üzerine yazar konuşur. Markaların sosyal medya hesaplarını yönetir,tavsiye verir. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın