Facebook’ta retargeting (yeniden hedefleme) reklamları nasıl yapılır?

Bu yazımda aslında bir çoğunuzun maruz kaldığı bir reklam modelinden bahsedeceğim. Facebook Retargeting Reklamları! Hani bir e-ticaret sitesinde ürünü incelerseniz ya da sepete ekler ama satın almazsınız sonra o ürün sizin peşinizi bırakmaz ve her yerde karşınıza çıkarak kendini hatırlatır. İşte bu reklam modeline Facebook Yeniden Hedefleme reklamları deniyor.

Benim de müşterilerimde sıkça kullandığım ve gerçekten çok iyi sonuçlar aldığım modellerden bir tanesinidir.  Bu modeli kullanabilmeniz için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar var. En önemlisi Facebook Pikseli! Facebook Piksel’leri sayesinde sitemizi ziyaret eden potansiyel müşterilerimizin hareketlerini takip ediyor ve istediğimiz zaman karşılarına ürünlerimizi çıkarabiliyoruz.  

Facebook Piksel kodunu websitemize yerleştirdikten sonra diğer yapmanız gereken adım “Katalog” yüklemesi.  Özellikle bir e-ticaret websitesine sahipseniz bunu yapmanız çook önemli! Bu konuda daha sonra ayrıntılı bir şekilde bir yazı ele alacağım ama şu an sadece işin mantığını anlatmak istiyorum. Facebook’a kataloğunuzu csv, txt, xml gibi formatlarda yükleyebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde bir müşterim için yüklemiş olduğum örnek katalogu görebilirsiniz. Bir websitesinde olduğu gibi Ürün Adı, Fiyatı, Açıklaması vs bir çok bilgi burada da yer alıyor.

 

Bu katalog ve websitemize yerleştirdiğimiz pikselimiz sayesinde potansiyel müşterilerimize ürünlerimizi tekrar hatırlatıyor ve satışlarımızı artırıyoruz!

Bu yazımda daha çok işin mantığını anlatmak istedim. Sonraki yazılarımda daha ayrıntılı bir şekilde adım adım bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğim. Takipte kalın 🙂


Raşit Doğan

2011 yılından bu yana bir çok firmaya Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya danışmanlığı yapıyorum. Aktif olarak ise 3 yıldır eğitim veriyorum. Yaklaşık 5000’den fazla kişiye seminer verdim. 500’den fazla kişiye de bireysel ve kurumsal eğitimler verdim. Şu an 5 kişilik ekibimle Antalya'da Retina Dijital altında danışmanlık faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz.Takip Et

Güncel Bilgileri Kaçırma

Call Now Button